Viry a další nemoci v zimě

Zima ještě nekončí a stále přibývá lidí, včetně mých klientů, kteří se potýkají s různými nemocemi typické pro zimní období, od nachlazení přes onemocnění horních cest dýchacích až po zánětlivé stavy. Proto níže sděluji spíš obecné rady ke zmíněným neduhům. Jak si  pomoci přírodní cestou, která je efektivní a bez vedlejších účinků. Pít teplé nápoje, jíst stravu, která spíš zahřívá organismus tzv. “zevnitř“, je asi známé všem. Jedná se mi teď o výčet tinktur, které mohou podpořit v boji proti běžným virům a bakteriím. Jde buď o přípravky od Naděje nebo Epam.

 

Prevence

Základem je dostatek vitamínů a minerálů, pokud možno přírodních – můžeme doplnit i pomocí Medového elixíru Epam 100% multivitamin. Z tinktur pak Echinacea, (u dětí doporučuji sirup Echinka) případně některý z Epamů 20, 20C a 20D.

 

Dutiny

Tinktura P7 Černý rybíz  a současně doplnit habrem – P14 Habr.
Dále teplé až horké obklady na obličej namočené v odvaru z přesličky. Inhalace také velmi prospěšná.

 

Katar horních cest dýchacích

Časté onemocnění i u dětí, pro něž je tato léčba také vhodná. P7 Černý rybíz, alternativa je také PG7 Černý rybíz + Beta glukan. K rybízu podávat P41 Růže šípková – působí proti bakteriím v dýchacích cestách.
Záleží na typu onemocnění a konkrétních potížích, další možností je Epam 21 průduškový.
Pro doplnění jsou vhodné protizánětlivé nebo průduškové čaje.

 

Virová onemocnění

Zde bych chtěla vyjmenovat několik bylinných tinktur, kdy volba je často specifická nejen dle příznaků. Pak je vhodné řídit se podle typu onemocnění nebo se obrátit na bylináře či terapeuta. Každý člověk potřebuje něco jiného. Nejefektivnější je, pokud je vybrán přípravek pro daného jedince.
Vesměs všechny zmíněné přípravky pomáhají organismu zbavit se nežádoucích virů a bakterií. Především pokud potíže přetrvávají.

P46 Topol černý – pomáhá od nežádoucích virů a bakterií v organismu
P37 Ořešák královský – stimuluje obranné funkce organismu proti virům a bakteriím
P38 Ořešák americký – bojuje proti virům a bakteriím, vhodný při rekonvalescenci
P54 Divizna velkokvětá – pro udržování zdravého stavu a funkce dýchacích cest
T52 Respiro – směs bylin, nastuzení, průdušky
T58 Lesklokorka lesklá – posiluje obranný systém, má přímé antivirové, antibakteriální a antifungální účinky.
T22 Lékořice (sladké dřevo) – vykašlávání hlenu z plic a průdušek, antimikrobní působení
T11 Grapefruit – pomáhá v boji proti výskytu bakterií i virů

 

Bolesti krku

Můžeme pomoci kloktáním několik kapek Tee Tree oleje do vody, každých cca 15 minut až do zlepšení. Případně Epam 8 ve spreji – aplikuje se přímo do krku. Někdy je vhodný užívat Epam 900 protizánětlivý. K tomu jen dodám osvědčený  a někdy často podceňovaný tzv. Priessnitzův zábal – aplikovaný na krk.

 

Záněty močových cest

Jedná se často o opakované potíže. Na tyto problémy lze doporučit tinktury z brusinky a lichořešnice, která má výrazné antibakteriální působení pro močové, gynekologické a dýchací cesty.  Alternativou je Epam 24 ledvinový spolu s Epam 900 při zánětech.

 

Pokud potřebujete pomoci s výběrem nebo konzultovat své potíže, můžete se na mě obrátit.