Bowen terapie pro lidi

Bodová myofasciální technika (Bowen terapie)

Označovaná jako Bowenova technika. Bowenova tlaková masáž je dynamický systém masáže svalu a pojivové tkáně, která je jako masážní technika uznávána a úspěšně užívána ve zdravotnictví v mnoha zemích.
Je originálním systémem velmi jemných, přesně definovaných pohybů přes měkkou tkáň. Tato technika je nediagnostická, neinvazivní a velmi šetrná, umožňující tělu aktivovat jeho přirozené regenerační a hojivé mechanizmy. Používá se více než 40 let a napomáhá tisícům lidí, kteří trpí různými chorobami. Nezáleží na věku, je užívána u malých dětí, těhotných žen až po starší pacienty. Klient leží pohodlně na masážním stole a může být oblečen, není nutný přímý kontakt s kůží. Ošetření trvá kolem 30 až 40 minut. Při této masáži se neužívají žádné masážní emulze, masti ani oleje.
Bowenova tlaková masáž pomáhá navracet organizmus do rovnováhy ztracené v důsledku vadného držení těla, nedostatku pohybu, či úrazu. Často je výrazná úleva již po prvním ošetření pro lidi s vážnými bolestmi zad a krku, zastaví se bolesti hlavy a snižují se bolesti kloubů.

Metoda se využívá pro různé stavy – hučení v uších, bolesti kolen, artritida, ztuhlá ramena, bolesti bederní páteře, alergie, astma, infekce močového měchýře, vysoký nebo nízký krevní tlak, deprese a psychické problémy, ekzémy, bolesti žlučníku, ledvinové a menstruační potíže.
Zlepšuje imunitu, funkci ledvin, snižuje všechny typy bolestí, zklidňuje psychické potíže. Dochází ke zlepšení kloubních potíží, bolestí krku a kloubních zánětů.


Z historie

Zakladatelem této techniky byl australský osteopat Thomas A. Bowen (1916-1982). Původně pracoval jako truhlář, pomocný dělník a rozvažeč mléka. Vášnivý sportovec, jenž sám trénoval místní fotbalový klub a jako masérský samouk po každém zápase poskytoval svému mužstvu masáže. Vliv na jeho rozvoj měl možná i Ernie Saunders, věhlasný masér, fyzioterapeut a chiropraktik.
Prvním Tomovým pacientem byla jeho žena – chronický astmatik. R. 1952 otevřel kliniku a brzy se stal vyhlášeným léčitelem. Během roku 1975 ošetřil na 13000 klientů a později se stal australskou léčitelskou legendou. Úspěšnost jeho zákroků byla v rozmezí 85 – 90%.  Jeden z jeho asistentů začal vyučovat tuto techniku po jeho smrti, jako Bowenovu techniku v Austrálii. Brzy se rozšířila nejen v Austrálii, ale i Novém Zélandu, Severní Americe, Velké Británii a v Evropě.